V porodnici nebo doma

Podporujeme zdravý přirozený porod ať probíhá kdekoliv.
Usilujeme o vytvoření domácího prostředí v českých porodnicích.

Úloha partnera u porodu

Partner u porodu – pohled do minulosti

Z historického hlediska muži-nelékaři nebývali prvoplánovými partnery u porodu. Důvodem je mimo jiné to, že porod je skutečně ženskou záležitostí jak z hlediska hormonálního, tak emocionálního.

U porodu bývaly zkušené ženy z rodu nebo sousedky, starší sestra, maminka. V neposlední řadě také porodní bába, jako odbornice na pomoc během porodu. Samé ženy. Všechny již porodily. Nebo alespoň většina z nich. Dokázaly si představit jaké pocity má v tu kterou chvilku jejich rodící dcera…, sestra…, kamarádka…, sousedka. A všechny jí s láskou a účastí chtěly v její těžké chvilce co nejlépe pomoci. Porodní asistentka přidala do děje své odborné zkušenosti, rady, doporučení. Muži jsou racionálně založení, ženy jsou spíše emocionální. Porod není racionální děj.

Muži se účastnili porodu „externě“ Jejich úkolem bylo zajistit materiální potřeby – topivo, vodu, potraviny. Moderním jazykem – catering.

Významným úkolem bylo doběhnout, později dojet povozem, ještě později dojet na kole, a ještě později dojet autem pro porodní bábu. To mohlo trvat klidně i hodinu či více než porodní bába přišla. Moderním jazykem – zajistit transport do porodnice.

A pak čekat a čekat… a po úspěšném završení události oslavovat.

Proč a kdy začali muži-nelékaři chodit k porodu

Vlastně se to začalo dít postupně. S vývojem společnosti, se změnou místa porodu, se změnou vztahů v rodině.

V průběhu 20. století se v průmyslově rozvinutých zemích nastěhovala velká část porodů do nemocnic. Mohli bychom říci do porodnic, ale většina porodnic bývala, a dosud i je, součástí nemocnic. Tento děj s sebou přinesl pozitivní i negativní úkazy.

K čemu to bylo dobré pro ženy:

  • Byla k dispozici soustředěná zdravotnická péče.
  • Měly možnost odpočinku (svým způsobem únik z práce, od početné rodiny, o kterou se musely starat…).

Jak to pomohlo porodním asistentkám:

  • Mohly lépe naplánovat čas věnovaný práci, rodině a volnu (pokud nějaké zbylo). Je třeba mít na paměti, že porodní asistentka pracující samostatně v komunitním prostředí, je ve službě prakticky stále. Jakékoli vlastní plány jsou obtížné.
  • Získaly možnost podpory kolektivu a mezioborové spolupráce.

Co nedobrého centralizace porodů přinesla ženám:

  • Přicházely k porodu do cizího prostředí, mezi cizí lidi.
  • Zavedení rutinních praktik bylo nutné pro zvládnutí péče o více rodiček najednou.
  • V důsledku absence blízkých osob/žen poklesla míra emocionální podpory.
  • Minimální až žádný prostor pro individuální péči.

Co nedobrého přinesla centralizace porodů porodním asistentkám:

  • Ztrácí svou autonomii.
  • Přebírají technologické postupy porodnic.
  • Zapomínají na jádro svého poslání a tradiční dovednosti při podpoře zdravého přirozeného porodu.

Dalším, pro porod problematickým jevem, je změna poměrů v rodinách. Členové různých generací spolu mnohdy nežijí a často mezi nimi vázne komunikace. Postupem času dochází k tomu, že v době těhotenství a porodu je nejbližším komunikačním a podporujícím partnerem pro rodící ženu její životní partner, většinou otec dítěte, mnohdy zároveň manžel.

Partneři začali doprovázet ženy k porodu proto, aby jim vnesli alespoň trochu domova do cizího nemocničního prostředí. Jejich úloha se tím velice rozšířila.

Úloha partnera u porodu dnes

Muži jsou racionální, ženy spíše emotivní a emocionální. Přesto, pokud mají smysluplně a účinně ženě během porodu pomoci, musí nahradit maminku, babičku, tetky… Partner by měl nahradit ženy z rodu. Stát se na nějakou dobu více emotivním, ale neopustit své racionální uvažování. Měl by být schopný ženu pohladit, uklidnit, vytvořit doma, kde se většinou porod rozbíhá, příjemnou atmosféru. Měl by vnímat, že žena koná těžkou práci. Na druhou stranu litování není na místě. Měl by ženu povzbuzovat.

Zároveň by neměl opustit svou původní mužskou úlohu – zajistit pro ženu klid, převézt jí do zvolené porodnice nebo přivolat odbornou pomoc, vhodným způsobem hájit její zájmy v porodnici.

Pokud si rodiče vyberou domácí prostředí pro porod svého dítěte, pak partnerovi přibude úloha hospodyňky, uklízečky, kuchařky…

partner u porodu

Naplánování cesty do porodnice a přesun

Všechny následující informace se týkají i těch nastávajících rodičů, kteří primárně plánují porod doma.

Nikdy nevíte, zda přesun přece jen nebude nutný. Jestliže plánujete primárně porod doma, přesunovali byste se jen v případě nouze – patrně z důvodu komplikace. A v takovém případě se předběžná příprava hodí obzvláště.

Je vhodné, aby si žena vybrala jednu porodnici jako svou hlavní. Měla by to být taková porodnice, která poskytuje péči nejbližší jejím představám. Nemusí to nezbytně nutně být ta nejbližší porodnice. Může se ale stát, že v době, kdy se chystáte k odjezdu, bude „ta vaše“ porodnice obsazená. Je proto dobré mít v záloze ještě jednu přátelskou porodnici. A je nezbytné vědět, kde se nachází vaše nejbližší porodnice.

Je velmi vhodné, abyste si se ženou společně postupně projeli cestu do všech porodnic, které by přicházely v úvahu.

Je velmi praktické zjistit, jak dlouho vám trvá cesta pohodlnou jízdou. Stále mějte na paměti, že tam nemusíte dojet první, ale bezpečně. Je dobré zjistit, jak je to v dané nemocnici s parkováním. Potřebujete vědět, kudy se jde na porodní sál. To všechno můžete zjistit s několika týdenním i několika měsíčním předstihem. Je velmi praktické uložit si do telefonu čísla na porodní sál všech nemocnic, které by přicházely v úvahu.

Než se vydáte do porodnice, předem jim určitě zavolejte, že jedete! Vyhnete se tím případnému přejíždění jinam, kdyby měli náhodou plno a vyhlásili „STOP stav“.

Pro přesun do porodnice můžete použít buď rychlou záchranou službu (RZS-sanitku) nebo ženu převézt vlastním autem, máte-li jej k dispozici. Pokud ne, zkuste se poptat, zda by byl ochoten některý jiný člen rodiny ženu odvézt. Nebo se zeptejte kamarádů.

Sanitku je dobré volat opravdu jen v naléhavých případech, na příklad při krvácení jasnou krví nebo v případě předčasného porodu. Jedná-li se o normální porod u zdravé ženy a donošené miminko, pak je přeprava vlastním autem pro ženu bezpečná. Tedy pokud řidič nebude v panice a nepoužije styl jízdy brzda-plyn.

Příprava auta

Příprava auta je dalším úkolem partnera u porodu.

Pokud povezete do porodnici ženu, které začala odtékat plodová voda, ale která nemá žádné porodní stahy, pojede tak, jak je v autě zvyklá. Jen je dobré, aby si pod sebe dala jednorázovou podložku – ochrana sedačky.

Jestliže už žena porodní stahy pociťuje, bude pro ni sezení na přední sedačce velmi nepohodlné. Zadní sedačka bude mnohem vhodnější.

Přeprava ženy na zadní sedačce ovšem znamená, že řidič musí jet s nejvyšší opatrností!!! Žádné prudké brždění. To znamená žádná prudká jízda. Nemusíte být v porodnici první, ale musíte tam dovézt ženu bezpečně. Musí řídit tak, aby on určitě nehodu nezavinil.

Výstelka zadní sedačky auta

Do auta je dobré, klidně s několika denním předstihem, připravit:

  • Jednorázové nepromokavé, ale savé, podložky. Rozměr alespoň 80 cm x 60 cm. Můžete je koupit ve zdravotnických potřebách. Kupte celé balení. Ty, co zbudou, použijete později při přebalování miminka. Podložkami pokryjete celou zadní sedačku. Bude tak chráněná pro případ, že by ženě po cestě odtekla plodová voda nebo pro případ, že by se miminko narodilo dříve, než dojedete do porodnice.
  • Velký polštář. Poskytne ženě pohodlí a měkkou oporu. Polštář umístěte při převozu ženy za řidiče. Tam také bude mít žena hlavu. Je to bezpečnostní opatření. V případě, že by se děťátko rodilo rychle, po cestě, řidič zastaví u krajnice, nezapomene zapnout výstražné blinkry, opatrně vystoupí, obejde auto a ženě může bezpečně pomoci, protože otevírá zadní dveře směrem do krajnice.
  • Deka nebo přikrývka. V autě můžete sice zatopit, ale někdy je příjemnější, když se žena může ještě přikrýt. Zakutat se do přikrývky a „udělat si útulno“. Kromě toho, kdyby se děťátko rodilo po cestě, bude se hodit pro přikrytí matky i dítěte po porodu.
  • Lahev s nebublinkovou pitnou vodou. Ta se může hodit na pití po cestě, nebo později na porodním sále.

Je dobré, aby si partner, který se chystá doprovázet ženu u porodu připravil tzv. kabinové zavazadlo. Do nějaké nevelké příruční tašky si dá další praktické věci, které mu pomohou pomoci ženě během porodního procesu v autě nebo v porodnici.

Do kabinového zavazadla si partner u porodu připraví:

  • Další jednu až dvě jednorázové podložky. Ty by použil v případě, že by se děťátko rodilo v autě po cestě.
  • Dva plátěné savé ručníky nebo dvě bavlněné plenky. Do plátěného ručníku nebo plenky by děťátko chytal. Děťátko se rodí mokré a dosti klouže. Tím, že jej chytíte do ručníku nebo plenky zabráníte tomu, aby vám z rukou vyklouzlo. Zároveň jej osušíte. Po prvním rychlém osušení je dobré ručník nebo plenku rychle vyměnit za suché, aby čerstvě narozené miminko neprochladlo.
  • Velkou froté osušku. Velkou froté osuškou můžete přikrýt novorozené dítě i matku po porodu. Oběma to pomůže udržet teplo. Osuška se v případě ušpinění snadno vypere
  • Čepičku pro miminko. Hlavička novorozeného miminka má velký objem, je mokrá. Není-li něčím přikrytá může děťátko rychleji prochládat.
  • Froté nebo vlněné ponožky pro ženu. Porod je těžká fyzická práce. V době porodu, zvláště v závěrečné fázi, mývají ženy pocit horka a bývají spoře oblečené. Jakmile se miminko narodí, žena přestane vykonávat těžkou práci a organismus ženy zchladne, může se do ní dát zima. Třeba během 5 minut po porodu. Teplé ponožky pomohou zlepšit tepelný komfort ženy.
  • Přísun rychlé energie. To může být třeba hroznový cukr, čokoláda, ovocná přesnídávková kapsička pro děti. Nevadí, když kapsiček vezmete více. Během porodu ženy nemívají hlad, ale energii potřebují. Jak v době před porodem dítěte, tak před porodem placenty. Vyhladovělý organismus nemusí mít sílu rozvinout vydatné porodní stahy.
  • Termosku s čajem. Teplá tekutina během porodu zahřeje a posílí. Zvlášť bude-li čaj sladký. Jestliže žena nemá ráda sladký čaj, můžete dát do termosky čaj nesladký a cukr, jako rychlou energii, doplní třeba čokoládou nebo hroznovým cukrem. Místo čaje můžete použít třeba zeleninový nebo masový vývar. Nebo můžete použít jen horkou vodu.
  • Studený nápoj. Optimálně obyčejnou neperlivou vodu
  • Termofor – placatou gumovou nebo silikonovou lahev na horkou vodu. Udrží teplo dlouho a může být zdrojem přirozeného tlumení bolesti během cesty. Kdyby se náhodou narodilo miminko po cestě, může být dobrou prevencí proti prochladnutí miminka.

Pozor! V případě, že byste použili termofor k zahřátí miminka po porodu v autě, dbejte na to, aby hřál miminko, nikoli břicho matky! Zvýšilo by se riziko krvácení.

  • Přezutí pro sebe. Matka má přezutí sbalené v tašce s ostatními věcmi do porodnice.
  • Svačinu a pití pro sebe. V nemocnicích sice bývá nějaký obchod se základními potravinami, ale otevírací doba bývá limitována.

Je velmi praktické, abyste přesně věděli, kde má žena uložené potřebné dokumenty, jako je těhotenská průkazka, občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny a všechny dokumenty, které předkládá porodnice přijímaným ženám k podpisu.